Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Kočka versus pes aneb jakého mazlíčka si vybrat

Nikdy jsem nad tímto tématem příliš nepřemýšlela. Jelikož jsem prostě „psí duše“. Ačkoliv musím zpětně uznat, že kočky mě doprovázely celým mým životem.

Jednalo se především o venkovní kočičky u babičky na vesnici. A po-té i perský modrý kocour, kterého si babička pořídila. I přesto vše jsem ke kočkám měla vztah takový přiměřený, pohladit ano, pomazlit ano, ale domů raději nepořizovat.

Vlastně proč se tím vůbec zabývám? Nedávno jsem potkala kamarádku ze školních let, věděla, že mám pejsky číňánky a byla překvapena, že jsem šla i do kočiček. Protože se všude zmiňuje že člověk který miluje psy je povahově jiný než člověk co upřednostňuje kočky.

Tak jak to tedy je? Protože u nás doma to funguje jak s pejsky tak s kočičkami :o).

Musím říci, že kočka i pes jsou opravdu rozdílní.

A ten kdo si láme hlavu zda si pořídit právě kočku či psa a by si měl položit pár správných otázek:

1. Co vlastně hledám?

    Parťáka, který mě bude poslouchat a následovat mě. Či parťáka, který mě bude mírně  

    ignorovat a bude svůj, ale to vlastně se mi bude líbit. Opět podle studií je prokázáno, že psa 

    volí extroverti, ale kočku introverti. Ale dá se jim opravdu věřit?

2. Jaký čas mohu poskytnout?

    Pes potřebuje podstatně větší část z Vašeho času. Chce být se svým pánem, potřebuje, aby

    se mu věnovalo především v prvním roce života, kde je to celé spojeno se správnou 

    socializací.

    Kočka pokud má dobrý základ z domova tak nepotřebuje takovou péči se socializací a

    vyroste i bez Vás :o).

3. Podmínky pro život kočky a psa:

    Když pominu plnou mističku, nějakou tu hračku a měkoučký pelíšek tak pominout nesmím

    venčení.

    Kočce nasypete stelivo do záchůdku a jednou za čas jej vyčistíte. Ale když venku prší či

    padají trakaře tak nemusíte na nohy natahovat holinky a nutně jít ven. Se psem je to nutné

    jelikož potřebuje vykonat svou potřebu. A opravdu ho neukecáte ať počká do druhého dne

    až vysvitne sluníčko  :o).

4. Jste ochotní se vzdát pár Vašich maličkostí?

    S příchodem štěněte či kotěte začíná nový rozměr Vašeho života.

    Štěňátko se musí naučit všemu třebas co kousat může a nemůže. Musí se naučit, že paničky

    lodičky opravdu nejsou dobrá hračka, ale za to hračka či uzlík je ten pravý.

    Dále ačkoliv je chovatelem učeno na podložku tak jakmile přejde do jiného prostředí tak se

   chybička vloudí. Prostě v místnosti ten nejhezčí koberec s vysokým chlupem bude právě on

    kam udělá loužičku. A to je ještě ta lepší varianta vyprazdňování :o).

    No a koťátko? To určitě také pozadu nebude. Ty zas šplhají a zjišťují co a kde se nachází .

    Takže máme nové záclony? Přehozy s krásnými třásněmi? Počítejte s tím, že si koťátko  

    bude „trochu“ chtít hrát.

    A to je jen pár věcí, které vypisuji, prostě je to na nás novém majiteli vše štěňátko a

    koťátko naučit. Ale všechno v klidu, abyste neztratilo Vaši důvěru.

 

Vlastnosti koček

Kočky jsou nezávislé osobnosti. Jsou velmi mazlivé a přítulné, ale chvíli, kdy se chtějí mazlit, si většinou určují samy. Nenechají se svazovat pravidly. Bývají nekonformní a hodně kreativní. Tvrdí se, že kočky neumí milovat a obejde se bez páníčka ( to asi páni vědci když to studovali nepoznali sphynxe, protože naši jsou závisláčci ).

Kočka si dokáže hrát s čímkoliv co najde ( třebas kouskem papíru, provázkem atd ... ) a sama se zabaví. Nikdy nebude oddaně spát u nohou. Ale lehne si pro ní na „nejlepším“ místě a nevysvětlíte jí, že třebas nevidíte přes ní na televizi :o).

Vlastnosti psů

Narozdíl od kočky pes páníčka potřebuje, musí mu být na blízku, aby byl šťastný. Musí někdo jeho život vést a on jej bude slepě doprovázet. Pes je přítel do nepohody. Když nebudete doma tak si většinou zaleze na místo. Ale jakmile uslyší cinkat klíče tak s radostí už stojí u dveří a vítá Vás tak jakoby Vás 14 dní neviděl ( a to můžete být pryč třebas jen ½ hodinky ). Co se týče hry tak potřebuje Vás a to mám na mysli od přetahování se, házení aportků či jinný způsob hry. Prostě bez Vás si hrát moc nebude.

Dále se říká, že člověk, aby spokojeně spal tak si má lehnout na místo kde ulehá pes. Pes vycítí negativní vlny, které mu vadí a nikdy si nelehne tam kde je cítí. Kočka tyto místa zase vyhledává. Nevím kde je pravda protože jakmile si lehnu já a kamkoliv tak jsem obložená psi i kočkami. Tak opět kde je pravda?

Takovýmhle výčtem bych mohla dál a dál se zabývat. Snad jsem podtrhla jen pár důležitých věcí pro pomoc při rozhodnutí se zda kočičku či pejska.

Pokud zvolíte, že byste chtěli mít jak pejska tak kočičku tak není problém, aby spolu vycházeli jako kamarádi. Je zažité pořekadlo - Chovají se jako pes a kočka. Ale pokud si na sebe postupně zvykají a udržují se určitá pravidla tak se nebojte, že by to neklaplo.

Seznamování kočky se psem

Nejprve bych si měl jako nový páníček uvědomit jaké kombinace psa a kočky chci dávat k sobě. Je jasné, že psí plemena označována jako společenská nebudou mít problém s kočičím přírůstkem. Za to plemena lovecká asi nejspíš ano ( nemohou za to je to pro ně přirozený pud a jsou opravdu kombinace, které bych třebas nezkoušela ).

Je dobré si na čas seznamování udělat volno a dostatek prostoru na to, abychom mohli na naše mazlíčky dohlédnout. Měli bychom postupovat opatrně, určitě není dobré oba prostě nechat v jedné místnosti a spoléhat na osud. Mohlo by to mít až fatální následky.

Dobře sledujte jejich reakce. Pokud vypozorujete agresivitu, okamžitě přerušte tuto akci. Pak by měli být oba odděleni a po nějakém čase to zkuste znovu. Budete se muset obrnit trpělivostí a počítat s tím, že hned první den si do oka nejspíš nepadnou.

Každý vstřícný krok odměňte buď pamlskem, nebo pochvalou. Nikdy neupřednostňujte některého z nich. Mohli byste zadat důvod k žárlivosti, kterou pak napravit je velmi těžké.

Nejlepší seznamování je, když se oba znají od ranného věku. Většinou v sobě naleznou „sourozence“, které při odběru od mámy vlastně „zmizeli“. Nemusí být tak sami a lépe se cítí a v tom druhém zpravidla najdou životního partnera.

Pokud si na sebe tito dva zvyknou, nemají problém s tím, najíst se z jedné misky nebo spát společně na stejném místě. Dokonce dokážou jeden druhého bránit.

Bývají si pak často oddanější, než jedinci stejného druhu. Jsou to inteligentní tvorečkové, proto nemají problém se mezi sebou domluvit dokonce i na spolupráci v některých situacích.

Často je jejich přátelství tak pevné a oddané, že i lidé by si z toho mohli vzít příklad.

A zde vkládám pár fotek z našeho společného soužití pes/kočka. Dá se je naučit spolu skvěle vycházet, ikdyž musím také zmínit, že obě plemena a to čínský chocholatý pes a kanadský sphynx jsou svými milujícími povahymi známý.

         

 

 

TOPlist