DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Číňánek a péče o něj... aneb co s tím?

 

Čínský chocholatý pes se dělí na 2 variety a to hairless ( naháč ) a powderpuff ( labutěnka ).

Naháček má lysé tělo na kterém jsou osrstěná místa a to – chochol ( hlavička ), pacičky a ocásek. Kůže je jemná a příjemně teplounká na dotek.

Labutěnka je celá osrstěná a to hedvábnou, dlouhou srstí ( která by neměla línat ). Proto by měla být vhodná i pro alergiky ( ale musíme mít na zřeteli, že se nehodí pro všechny typy alergiků

 

Mnoho lidí má pod pojmem naháč cosi věčně rozklepaného, hysterického a uštěkaného. Opak je, ale pravdou. Je to pes inteligentní a okouzlující jak svou povahou tak i vzhledem. A tady vypíšu pár mých poznatků ze života s naháčky, aneb jak to u nás doma chodí.

 

Strava

Číňánci nemají výhradní požadavky na stravu. Ale obecně platí čím kvalitnější krmivo je pejskovi podáváno tak je to zajisté na něm i znát. Kůže se bez boláčků, krásně hladká. Srst se neláme a je krásně pružná a lépe upravditelná. Nechci někomu dělat reklamu, ale krmíme Proplanem a nebo Royal Caninem . Tyto dvě značky se nám osvědčily nejvíce ( oboje značky doplňuji prospěšným lososovým olejem ). A hlavně jej baští i vybíravější jedinci což naše Enn opravdu je :o).

K tomu běžně přidáváme dle chuti pejska i kapsičky, konzervičky které danému pejskovi chutnají ( to záleží jak velkého mlsouna doma máte ). Jednou za čas vaříme rýži s kuřecím či hovězím masem do kterého přidáváme vařenou zeleninku. Tu číňánci mají moc rádi. U nás především vládne okurka hadovka, rajče, mrkev a z ovoce mandarinky, nektarinky a hroznové víno.Samozřejmně v menším množství a na chuťku.

Jen tak dále k pochutnání slouží různé sušené vnitřnosti a masíčka po, kterých se u nás jen zapráší :o).

Po té jednou za čas přidáváme i vitamínky prospěšné pro zdraví pejska, ale ty zajisté nejsou nutné ( např. Biotin, … )

 

Koupání a péče celková ... Kdy začít s koupáním?
 

No popravdě zde se názory liší. Ale pokud jsou štěňátka zaplácaná od kaše či namočených granulí tak jiné zbytí není. Nehledě na to čím dříve si zvyknou tak to bude pro ně méně stresové. Štěňátka většinou od nás odcházela již několikrát koupaná a srozumněná s tím, že vlastně se nic neděje. Jen musíte opatrně a šetrně, aby si štěňátko nevypěstovalo v sobě strach a pak je to už jen radost :o).

Musíme jen dbát na to, aby štěňátka po koupeli byla suchá ( vyfoukaná ) a v teploučku, aby neprochladla.

Naháč – stejně jako člověk vyžaduje koupání tak i naháček, může se klidně koupat i denně, pokud je pak tělíčko správně ošetřeno. Zde platí čistota-půl zdraví. Stejně jako člověk tak se naháček se potí. Minimálně jednou za týden by se měl naháček vykoupat a zbavit kůži tak nečistot.Kůže je hladká, pružná, teplounká stejně jako u člověka a potřebuje i takovou péči.

Já osobně nejraději používám dětskou kosmetiku Johnson Baby. Naháčka skvěle umeje ( umývám buď jen rukama nebo jemnou žínkou ) a nedráždí kůži. A na          chloupky používám kosmetiku od All Systems ( šampón, botanický kondicionér a pak norkový olej ve spreji vi.labutěnka ). Po osušení kůži namažu krémem od Niveii též pro děti, rychle se vsákne a nemastí.

V období léta mažu naháčka opalovacím krémem faktorem 30, aby se nespálil. Kůže naháčků se přizpůsobuje i ročním obdobím. V létě se opálí a ztmavne, v zimně zas zesvětlá.

 

Labutěnka – než začnu s koupáním tak si jí neprve sestřihnu. Takže oholím mašinkou obličejík a protáhnu na krk a zakončím „véčkem“. Po té vyholím prostor mezi polštářky na packách a nakonec oblast genitálií a konečníku.

Pak nechám chlupy pořádně nasáknout vodu ( nejlépe si pejska položit do napuštěné vany ) po té pořádně našampónovat a chvíli nechat působit. Pak dokonale vypláchnout a nanést kondicionér ( ten dle zkušeností nanesu dostatečné množství a projedeu hřebenem, aby se opravdu kondicionér dostal všude ). No a je čas na vysušení ručníkem a vyfoukání. To už záleží na Vás zda použijete třebas narovnávač srsti či jinný přípravek. Na konečnou úpravu používám norkový olej.

Tento popis je psán pro psa, který se drží v srsti třebas kvůli výstavám. Ale většina labutěnek stejně dřív nebo dýleji skončí v líbivém „letním“ sestřihu :o).

A tam je péče o strst ohodně jednoduší – šampón, kondicionér a nemusí se ani foukat :o). Opět základem je kvalitní kosmetika. Předejdete suché kůži, lámající se srti a jinným neduhům.

Co se týká labutěnek fenek tak po hárání se může stát, že se struktura srsti změní a dojde k olámání, které, ale zas doroste.

Na trhu je opravdu nepřeberné množství kosmetiky a na každého pejska se hodí jinná kosmetika. Stačí jen najít tu pravou.

 

Depilace a holení

Tlamičku čínského chochotalého psa vyholujeme, podobně jako u pudla, do hladka – můžeme klasickou pěnou na holení a holícím strojkem, jinak lze pro domácí použití použít strojek na stříhání psů s vyholovací hlavou.

Přebytečné chloupky na těle naháče je vhodné depilovat. Pokud naháče zvykáme na tuto proceduru od mala, zvládá to celkem dobře. Depilace má mnoho výhod. Chloupky slábnou, je jich méně a méně, pes je na omak příjemný a dlouho tak vydrží. Majitelé, kteří své miláčky litují a holí je, docílí spíše toho, že pes je na omak hrubý, chloupky tvrdnou a neustupují a pes rychle zaroste.

Po depilaci je vhodné naháče namazat zklidňujícím krémem, mě se osvědčil Bepanten plus, který zároveň velice dobře zklidňuje odřeniny a škrábance. Interval depilací je různý dle toho, jak rychle danému jedinci chloupky narůstají, ale rámcově cca 1 za měsíc (nejedná se o depilaci klasické srsti, naháčům, podle toho jaký jsou mezityp, roste určité množství chloupků, které jsou daleko od sebe a jsou trdší než srst).

 

Puberta – akné u naháčka

Budu zde psát o pubertě, ale nemám na mysli změnu chování, nýbrž dopad na kůži naháčka.

Jako u člověka se puberta projevuje vřídky a uhříky tak je to i u naháčka. Péče o kůži by měla být intenzivnější a udržovat jí v čistotě. Vhodné jsou krémy, pleťová voda či i jemný peeling. Vždy se musí k takové kůžičce přistupovat citlivě a šetrně.

Je to dočasné a jak rychle to přišlo tak to zas odezní, jen to vydržet a věnovat tomu péči. Některý naháček má silný průbeh u jiného to ani nezpozorujete.

Dokonce se mi stalo, že když fenka ode mě z odchovu začala jít do „puberty“ tak jí jeden pan veterinář, který viděl naháče asi jen na fotce zdělil majitelce, že pes je nemocný a že je to dědičné. A po té jí napíchal antibiotiky, co to s tím „udělá“. Když mi to majitelka volala tak jsem myslela, že vykvetu.

Takže né každý veterinář si ví rady a je nejlepší se spojit pro konzultaci s někým kdo zkušenosti s naháčky již má. Ano jsou případy kdy se opravdu v krajním případě podávají ATB, ale většinou už se opravdu jedná o kožní onemocnění nikoliv o pubertu.

 

Pelíšek

Je zcela jasné, že číňánek není pes do kotce a ven. Je to pejsek gaučový. U nás se osvědčily deky nebo pelíšky s vysokým chlupem. Dokanalé jsou tulipytlíky. Ty u nás vedou :o).

Ale samozřejmně je číňánek nejraději v posteli u svého pána, kde se rád přitiskne a přitulí :o).

 

Oblékání

Ještě než začneme naháčka oblékat tak bychom se měli zamyslet zda je nutné ho v daném období vůbec

oblékat. Na co narážím? Na modní trendy co z naháčků dělají nafintěné doplňky, které musí být i ve vedru oblečené.

Naháček ač se sice asi tak moc nejeví je tvor otužilý. Oblékat je třeba až když se venku opravdu ochladí. Beru to podle sebe. Pokud je mi zima, že musím opravdu mít mikinu tak obléknu i naháčka, ale pokud není důvod tak neoblíkám. Sami sobě přiděláváte starosti a pejskovi tímto chováním, můžete vypěstovat slabší imunitu a bude náchylnější k onemocnění.

Takže když to shrnu. Oblékat když venku je zima, fouká vítr či mrzne a my se budeme zdržovat delší chvilku venku. Pokud silně prší a je to nutné tak můžeme pejska taktéž přiobléci třeba jen pláštěnkou.

Jinak bych pejska neoblékala.

Co se týče oblečků tak vždy volím dle velikosti, ale hlavně jemného mateirálu!!! Pokud je materiál tvrdší či někde obleček dře tak se naháčkovi vytvoří ošklivé odřeniny. Pozor na to.

 

Antiparazitika

 Také naháčům můžeme dávat antiparazitika, i když blechy na nich dlouhodobě z pochopitelných důvodů nezůstávají. Nicméně klíšťata se ráda přisají a bleší kousnutí dokáže kůži podráždit. Když jdeme do lesa, můžeme použít repelent. Rovněž komáři si rádi přihřejí polívčičku a pes má pak tendence se drbat a drbat. Na štípance lze použít Fenistil gel, který kousnutí hmyzem dobře zklidní.

 

Injekce

Očkování probíhají u naháčů stejně jako u jiných plemen, jen pamatujme na jednu zásadu – injekce nechávejte naháčům aplikovat výhradně do svalů. Pokud je injekce aplikována pod kůži, mohou se objevit nehezké skvrny. Ale i pokud pomineme estetický ráz celé věci, je tu ještě jedno hledisko – injekce aplikovaná pod kůži může psa svědit a ten se bude potom tak urputně škrábat či vykusovat, že pak budete léčit někdy i závažné poranění kůže.

 

Naháč a sport? Aktivity

Číňánek je velice aktivní pejsek. Rád ese přizpůsobí k jakkékoliv aktivitě. Takže agility, coursing, dogdancing mu nejsou cizí. Ale stejně tak si rád zaběhá na zahradě či se projde na delší procházce. Prostě je to stvořený psík pro veškeré aktivity, ale výborně mu jde i gaučing :o).