Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Níže uvedené desatero je bráno tak nějak celkově bez ohledu na plemeno. Fakt je ten, že číňánek je opravdu lehce cvičitelný a bezproblémový psík. Ale zase na druhou stranu umí být pěkně vyčůraný a občas i tím znepříjemnit člověku život.  Nicméně i tak není na škodu si desatero přečíst a mít jej občas na mysli. Přeci jenom pes je obrazem svého pána :o). Jak si pejska vychováme tak takový pejsek bude :o). Nemůžeme ho pak kárat za zlozvyky, které jsme ho sami naučili a nebo právě svou nedůsledností a leností ho nechali dělat. Tak mnoho štěstí ... :o).

 

Desatero pro zdravý vztah pána a jeho pesana

  1. Aby mě pes poslouchal musím ho kladně motivovat
  2. Netrestám psa za to čemu nerozumí
  3. Spravedlivě trestám a chválím
  4. Nikdy netrestám psa za něco co udělal v minulosti
  5. Za každé splnění povelu psa pochválím
  6. Nikdy nenadávám psu po opožděném příchodu
  7. Každý povel je daný – neměním ho
  8. Nezradím psí důvěru
  9. Předcházím nebezpečným situacím
  10. Neodepírám psu kontakt s dalšími psy

 

Každý z bodů potřebuje svou vysvětlivku:

1. Aby mě pes poslouchal, musím ho kladně motivovat
Každý pes potřebuje nějakou motivaci, aby měl radost ze spolupráce s pánem. K motivaci můžeme užívat jakoukoli hračku, kterou má pes rád, piškoty či jiné pamlsky. Tyto motivační prostředky slouží k nadchnutí psa do nějaké činnosti a následně i jako pochvala. Ovšem pro psy je nejdůležitější vaše RADOST – To je největší ODMĚNA.

2. Netrestám psa za to čemu nerozumí
Pokud jsem psa povel nenaučil, nemohu ho trestat za jeho nesplnění. Pes pak vůbec nechápe, za co mu majitel nadává a bojí se s ním pracovat. Takže nejdříve psa povel naučím a až když bezpečně ví, co znamená, mohu na něm vyžadovat jeho plnění.

3. Spravedlivě trestám a chválím
Většina psů má „smysl pro spravedlnost“ (pokud jsme ho už špatnou výchovou nezničili). U psů víceméně platí, za malý pokrok malá pochvala, za velký pokrok velká pochvala. (Pokud pes přijde až po 3. zavolání, neměla by být pochvala tak velká, jako kdyby reagoval ihned na zavolání 1.). Stejně tak i tresty a nadávky musí být přiměřené a adekvátní (Dítě také potrestáte za ušpinění koberce jinak než za krádež)
Pokud tuto skutečnost nedodržujeme, mohou se psi začít majitele bát.

4. Nikdy netrestám psa za něco, co udělal v minulosti.
Psi neuvažují v minulosti. Pro ně funguje teď a tady.
Př. Pokud přijdu domů a pes během mé nepřítomnosti něco provedl (například zničil kytku), nemohu mu již vynadat. On už dávno zapomněl, co provedl, má radost z mého příchodu a já mu místo přivítání vynadám.
Takže psa trestám pouze pokud ho při činnosti chytím anebo mu tuto činnost znemožním dělat, když nejsem doma. (kytku přesunu do jiné místnosti kam nemůže)

5. Za každé splnění povelu psa pochválím
Je velmi důležité za splnění povelu psa radostně pochválit. Psi rádi plní naše povely, dokud z nich máme radost, pokud tuto radost nedáváme najevo a psa nepochválíme, plnění povelů ho časem přestane bavit.

6. Nikdy nenadávám psu po opožděném příchodu
Pokud psa volám a on nepřijde, nemohu ho po jeho opožděném příchodu (a to po jakkoli dlouhém) potrestat, protože pes nakonec povel splnil. Ideální je psa ani nepochválit. Buď s mlčením a nebo s bublavými poznámkami („no proto, to to teda trvalo“) psa připnout na vodítko nebo ho za obojek odvést o kus dál.

7. Každý povel je daný – neměním ho
Pro psa znamená povel to, že nám rozumí, pokud mu ho změníme pro nás nepatrným způsobem nemůžeme se divit, že mu pes nerozumí. Tím mu bereme vše co jsme ho naučili.
Př. Pokud na psa od mala voláme „Ke mě“ a najednou tento povel změníme na „Pocem“ je to pro psa neznámé slovo a nemůžeme ho trestat za jeho nesplnění.

8. Nezradím psí důvěru
Psi jsou schopni obrovské důvěry a velmi snadno nám do rukou vloží i vlastní život. Musíme předvídat nebezpečné situace a nenutit psa dělat něco, co mu může působit bolest, či jen nepříjemný pocit. Většina psů nepřemýšlí nad tím, jestli skočit nebo neskočit, když jim to pan říká – většinou skočí.
Př. Neházet psu hračku přes jámu, když do ní může spadnout. Nechtít po něm překonat překážku, na kterou pes nestačí.

9.  Předcházím nebezpečným situacím
Pokud vím, že za rohem je dálnice odvolám si psa dřív, než k ní dojdeme. Není dobré pokoušet to, aby se psu něco stalo. Člověk narozdíl od psa umí předvídat, co se stane a měl by ho tím ochránit.

10.  Neodepírám psu kontakt s dalšími psy
Pes je smečkové zvíře a není zvyklé být celý život samo. V dnešní době jeho smečku symbolizuje jeho rodina, ale i tak je pro psa velkou radostí potkat a pozdravit další jedince svého druhu. Většina psů miluje kontakt s dalšími psy, obzvláště štěňata.

 

 

 

 

TOPlist