Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Brazilská fila

Jak už název sekce napovídá, tak s námi žijí v domácnosti  i další pejsci než jenom číňánci.

Ty co u nás už byli tak moc dobře ví, že při příjezdu k nám narazí jako první na naše filušky. Máme fenku Lottynku a pejska Kima brazilské fily, které střeží naši bezpečnost. Jsou to velicí miláčci a zároveň ochránci naší rodiny. Pokud mohu přiznat tak jsou spíše manželovou srdeční záležitostí. Beru je jako členy rodinny, ale mému srdci přeci jenom vévodí číňánci :o).

Číňánci a filušky se s námi zžily a tvoříme atypickou rodinu :o).
Filuška je velký životní ochránce.

 

 

KIM II. FI-IT

pohlaví: pes

narozen: 25.8.2007

zemřel: 17.1.2017

číslo zápisu: CMKU/FIB/3664/07

otec: Artuš II. FI-IT

matka: Andora z Kosických luhů

 

 

 

 

 

 

 

  LOTTA II. FI-IT 

pohlaví: fena

narozena: 22.8.2008

číslo zápisu: CMKU/FIB/3811/08

otec: GONZO CHARMED Monavar

matka: Abelna del Bohex

 

 

 

 

       

 

 

 

 

Daisy Charmed Monavar

pohlaví: fena

narozena: 6.6.2004

zemřela: 18.3.2009

číslo zápisu: CMKU/FIB/3200/04/08

chovnost: ano

otec: CHARVE Strážnický ráj

matka: BELLEF Fi-Box

 

 

 

 

 

         

 

Cesta k brazilské file  ... 

Pořízení naší první brazilské fily si troufám říci, že byl mého muže nepromyšlený krok. O file jsme tenkrát nic nevěděli a najednou nám stála v kuchyni.

Jednalo se o rok a půl starou fenku, která si musela za ten rok a půl prožít peklo. Jako malou si jí z chs paní Kořínkové pořídil starší pán, který se bohužel dostal do nemocnice. Na starosti měl Daisy jeho syn který se jí strašně bál a nechal jí „přežívat“ v malé kleci, kde se sotva postavila. Bohužel starý pán se už nevrátil domů a jeho syn se rozhodl jí darovat.

V tuto domu jsme koupili s mužem starý statek, kde nám neustále se něco ztrácelo. A tak jsme potřebovali velkého hlídače. No a manžel si vyhlédl právě Daisy.

Tenkrát jsme vůbec netušili co je fila zač. Ale můj manžel, který celý život vyrůstal se stafordy se nebál a řekl, že to zvládneme.

No jo, ale co já, která přišla z rodiny yorkšírů a krysaříků??? Byly to boje. Daisy vyloženě se zamilovala do mého muže a mě to dávala pěkně vyžrat. Přišlo mi chvílema, že se mnou závodí ... když zjistila, že jdu za manželem tak vyrazila z pelechu kosmickou rychlostí, aby u něj byla dřív jak já. A při tom, že mě klidně zmastila ve futrech jí bylo úplně jedno.

Dále pak na mě vrčela a né jednou se na mě vrhla. Vždy, ale formou „upozornění“ nikdy mě nekousla. Ale dokážete si představit cca 70kilové „hovádko“ jak nad vámi dřepí a ukazuje vám své krásné bílé zuby? Všechno tohle se zlomilo v Daisy, když manžel byl vyslán cca na 14 dní do Německa na služebku. V tu dobu pochopila, že najednou nemá za zadkem to páníčkovo zastání a začala chápat, že i já nejsem k zahození.

Po návratu manžela ho Daisy horlivě přivítala a už jsme zůstaly i my dvě kamarádkami. Přestal to být už souboj kdo z koho.

Po několika měsících se nám narodila dcera. Daisy jí neskutečně milovala. Hlídala jí v kočárku. Chrnívala jí před postýlkou a střežila jí jako oko v hlavě. Když jsem dala kočárek ven tak si prolezla mezi kolečky až přes košík se natáhla a hrdě hlídala. Když se dcerka vzbudila a začala brečet tak vylezla a opírala ( houpala ) se o kočárek tak dlouho než malá usnula.

 

Z holek se staly skvělé parťačky. Zuzanka na Daisy jezdila jako na koni. Bylo to moc hezké. V tu dobu jsme se rozhodli pořídit Daisy kamaráda též filáka od paní J.Šírové jménem Kim.

Daisy jsme na jaře zbonitovali ( byla s PP ) a Karel Hořáků prohlásil, že je to pěkná představitelka plemene. Vše bylo jak mělo a my zažádali na klubu o krycí listy a dovezli jsme si přes Daisynino hárání krásného žíhaného psa z Moravy.

Štěňátka se zadařila na sonu byla vidět a my se moc těšili. Jenže v polovině březosti přišel zlom a Daisy začala silně krvácet i s různými cucky. Veterinář konstatoval, že jde o potrat, ale příčinu nebyl schopen zjistit. Daisy hodně zhubla, dostávala antibiotika, dojížděli jsme na čistění. Trvalo to cca půl roku než se jakš takš dala do kupy. Krýt jsme již nechtěli, abychom o ní nepřišli. A tak jsme si pořídili do party jak jinak naž filušku jménem Lotta též od paní Šírové. Je to dodnes takový benjamínek.

Naše smečka se zdála uskupená. Daisy šéfující fena, Kim pubeťák a malá Lotynka.Bylo to krásné je spolu pozorovat.

Po čase přišel onen den 18.3.2008..

Ráno při krmení manžel na mě volá, že je něco špatně, běžela jsem tam co se děje. Daisy jel ležela a upřeně na nás koukala svými kukadly. Bylo zle. To jsem věděli oba. Odnesli jsme jí domů a volali veterináře. Bohužel Daisy nebylo už pomoci a museli jsme jí nechat uspat. Byla to silná otrava. Nevím proč či co, kdo to udělal??? Dodnes mám jen podezření ... Při pitvě jsme zjistili, že opravdu to bylo tak silné otrávení, že vnitřnosti měla úplně rozleptané. Veterinář mi řekl, že se s tím v tomto rozsahu nesetkal.

A v tu chvíli vše začalo zapadat do sebe jako puzzle.

Daisy tenkrát někdo otrávil když čekala štěnda a tenkrát to odnesla nenarozená štěňátka a ona díky tomu přežila. A tentokrát to ten zmetek dodělat úplně. Naše Daisy byla pochována u nás na zahradě. Byla to pro nás všechny silná rána a né jen pro nás dvounohé.

Kim, který bral Daisy za matku sedával na jejím místě ještě dva měsíce a vyl a přitom koukal na nebe. Lottka byla ještě menší, ale také jí hledala. Najednou ta zacelená smečka se rozpadla. V tu chvíli jsme měli filušky zavřené jen doma bez vycházení kdykoliv ven jak byli zvyklý. Moc jsme je hlídali. Když to udělali Daisy proč by to neudělali Kimovi či Lottce?

Časem se zas vrátilo vše do starých kolejí ... ale už to nebylo ono.

Vedoucí pozici převzal na sebe Kim, který jí drží dodnes.

Několik let na to v roce 2010 nás zastihli silné povodně. Při kterých nám málem oba se utopili. Jsme rádi, že to přežili oba. Ikdyž Lottynka dostala tak silnou infekci, že jsem v to chvliku už ani nedoufali. Vylízala se z toho, ale je sterilní.

Od té doby to beru jak to je. Kimova první výstava byla katostrofa. Lottynka to měla také zkusit, ale pořád nějak nebyl čas ... ale i tak když pominu své nevyplněné chovatelské ambice tak jsem ráda, že jsou zdraví a živí.

 

Dnes jsou to už oba také „staříčci“, ale snad spokojení :o) a přeci o to jde ...

Bohužel dne 17.1.2017 se vydal za duhový most náš Kim, osudným se mu stal špatný stav DKK. Padl na nohy a bohužel už se v jeho věku nedalo nic dělat. Umřel doma, v klidu.

Kime tys byl náš první filáček od štěňátka, malý, něžný obřík, který vyrostl do úctyhodných rozměrů. Vždy si oddaně nás střežil při našem spánku a vždy když bylo potřeba. To tys mě naučil, co fila potřebuje při výchově a že to není pes pro úplné začátečníky. Páníček Ti, ale rozuměl a věděl jak na Tebe a proto z vás byla nerozlučná dvojka a milovali jste se navzájem. To on byl Tvůj pán v pravém smyslu slova, kterého sis vybral.  Hrozně Tě miloval a Tvým odchodem zůstalo prázdné místo v nás všech. Snad už Tě nic nebolí a jsi spokojený tam nahoře.

Budeš nám moc chybět.

 

TOPlist